Schválení zrušení daně z nabytí a 2 podmínky?!

Ve středu večer došlo konečně na vládní návrh – zrušení daně z nabytí nemovitosti. Opozice již avizovala, že s některými úpravami nesouhlasí a připraví změny. Zákon musí projít ještě druhým a třetím čtením.

Nesmyslná daň!
Za již jednou zdaněné peníze platíte státu znovu 4% daň z nabytí nemovitosti. Tato daň byla v minulosti již několikrát kritizována. Teprve teď v době Coronaviru na ní došlo.
Zrušení povinnosti platby daně z nabytí by mělo mít zpětnou účinnost a to k prosinci 2019.  Tzn. pokud jste jako klienti tuto daň již zaplatili, budou vám peníze vráceny.

Každá  mince má dvě strany..jsou to bohužel další 2 podmínky, které jsou se zrušením daně z nabytí spojeny.

Ministryně financí spojuje toto zrušení se dvěma podmínkami. Každý, kdo si nyní vezme při koupi nemovitosti hypotéku, si může ze zákona při podání daňového přiznání jednou ročně odečítat úroky z úvěrů ze svého daňového základu. To by pro smlouvy uzavřené od 1. ledna 2022 nově už platit nemohlo.

Druhá podmínka je spojená s délkou doby, po kterou musí vlastník platit daň z příjmu, pokud se rozhodne nemovitost prodat.

Daň z příjmu je dnes až 15 procent a platí se z rozdílu toho, za kolik byla nemovitost koupena a následně prodána tedy z případného zisku.

V současné době musí vlastník daň z příjmu při prodeji platit, pokud nemovitost prodá do 5 let a nemá v nemovitosti hlášený trvalý pobyt. Pokud se k tomu rozhodne později, daň platit nemusí. Návrh ministryně financí je tuto dobu prodloužit až na 10 let.

Argumentem ministryně je boj proti spekulantům, kteří byty a domy ve velkém nakupují a pak za draho prodávají a dále také pomocí mladým rodinám.

Nicméně realita je taková, že spekulanti budou dále nemovitosti kupovat a prodávat (dělali to doposud i během 5-ti leté lhůty). Každý kdo si koupí nemovitost na pronájem, (kde nebude mít trvalé bydliště) zaplatí i po 6-ti letech vlastnictví 15% daň z příjmu. (Oproti tomu spekulanti s nemovitostmi rozhodně nekalkulují, jestli koupí nemovitosti na investici a budou je držet 5 let, aby nemuseli platit 15% daň).

A právě tyto dvě další podmínky opozice kritizuje. Daň z nabytí by chtěla zrušit bezpodmínečně. 

Doufejme, že se jim podaří ještě vyjednat zrušení těchto 2 dalších navrhovaných podmínek.

Chcete prodat

Vaši nemovitost za nejvyšší cenu?