Jaký byl rok 2020 a jaký je předpoklad vývoje realitního trhu na rok 2021?

V roce 2020 trh nemovitostí neustále rostl. Co bylo důvodem?

Hlavní faktory:

• nízká úroková sazba

• zrušení daně z nabytí

• dostupnost hypoték – hypotéční banky zaznamenaly rekordní rok!

• nemovitosti jako „jistota“ v podivné době

• nedostatek bytů na trhu a vysoká poptávka

Ceny nemovitostí v ČR vzrostly meziročně o téměř 10 %. V Praze ceny nemovitostí rostly nejvíc ze všech významných evropských měst.

Za posledních 10 let ceny nemovitostí v ČR vzrostly průměrně o cca 50 %. Nejvíce ceny rostly ve velkých městech. Ostrava o 60 %, Praha o 98 % a Brno dokonce o 114 %.

Začátek roku 2021 a budoucí vývoj nemovitostí? Poprvé v historii opravdu nikdo nic neví a všichni, co něco tvrdí se shodují, že míra ekonomické jistoty je stále velmi vysoká.

Koupit nemovitost nebo nekoupit???

Hodně lidí si klade otázku: Vyplatí se koupit nemovitost? Otázka na křišťálovou kouli?:-)

Vezmeme-li v potaz ceny nemovitostí jiných evropských metropolí, ekonomickou stabilitu ČR, bezpečný život, je tu stále potenciál růstu. Tedy ano, ceny dlouhodobě porostou.

Krátkodobě samozřejmě může dojít k nějakému výkyvu, (jako například po krizi v roce 2008) s ohledem na Coronavirovou situaci. Tedy k mírné cenové stagnaci či mírnému cenovému „zhoupnutí“ může dojít, nicméně posledních 30 let realitního trhu v ČR, ceny nemovitostí pouze rostou a nemělo by tomu být jinak do dalších let.

Dalším významným faktorem proč koupit nemovitost právě v této době je současná výše úrokových sazeb neb v roce 2021 dojde dle ČNB k postupnému zvyšování.

V roce 2020 dosáhl hypotéční trh historických rekordů, kdy úrokové sazby hypoték dosedly na pomyslné dno v posledním čtvrtletí. 
Výhled na rok 2021: nepředpokládá se dosažení takových čísel, díky oslabené ekonomice a větší rizikovosti klientů. Hypotéky budou postupně růst a v prvním pololetí se budou úrokové sazby pohybovat v rozmezí 2 až 3%. 

Chcete prodat

Vaši nemovitost za nejvyšší cenu?