ALEŠ HUK

ALEŠ HUK

Your Estate Agent in Prague

Your Estate Agent in Prague

About me

I have been working in real estate since 2006, and I have gained my real estate and team management experience in several real estate companies.

2006 – AAABYTY.CZ – real estate broker and number of years as head of the Prague branch.

2009 – CENTURY 21 – co-owner of a franchize office CENTURY 21 – Plus + under the international brand, as well as a real estate agent

2014 – RE / MAX – change is life – estate agent and co-owner at RE / MAX Reality Plus +

The experience, information, new trends, technology from international franchising companies have made us all very enriched. We made our work and customer services even more professional. We concentrate on quality we provide to our clients and put quality ahead of high number of orders. We go by the slogan “Client For Life“.”

Home staging

A beautiful home sells better and at a higher price. Find more

Testimonials

„I would like say thank you to Mr. Huk for a professional approach to selling the apartment. I can strongly recommend working with such a willing estate agent. Thank you very much for everything."

anna-vesela
Anna Veselá
Sale of flat, PO, Mádrova St., Prague 12 - Modřany

„The work of Mr. Aleš Huk and his whole team was very professional. Fast, quality, the best practice of dealing with clients. I can certainly recommend. I am looking forward to future cooperation when selling my next apartment.“ "

dana-hajkova
Dana Hájková
Sale of flat 3+1, PO, Rumburská St., Prague 9 - Střížkov

"I had the pleasure of working with Ales and his team on the sale of my apartment. As a non Czech speaker I needed a solution that would assist me to understand everything and ensure there were no gaps. Ales & his team provided this and far outstripped my expectations with the level of knowledge and service I received. If you are wanting to buy or sell, I would most certainly recommend speaking to Ales."

brad-compton
Brad Compton
Sale of flat 3+kk, PO, V Přístavu St., Prague 7 – Holešovice

„Appreciation to Mr. Ales Huk for the sale of my flat and help with buying a new one. The process, due to his professional approach, was absolutely luxurious. I can warmly recommend! “ "

22815458_10212148386924033_6598192583378727349_n
Leona Lišková a Jakub Gajdošík
Sale of flat 2+1, PO, Gercenova St., Prague 10 – Hostivař

„In the course of one year, my real estate agency based in Prague – Holešovice, namely Aleš Huk and Martin Hušpauer helped with the sale of two apartments. In both cases, I was extremely satisfied with both – the speed and professionalism, as well as the final price. As a time cautious customer, I particularly appreciated the communication and service I consider to be above-standard. Repeatedly I turn to them and rent my apartment through them. I hereby confirm the positive references given to the office, I now recommend to my family and friends.“ "

peter-stefanik
Peter Štefánik
Sale of flat 2+kk, PO, Mikanova St., Prague 10 – Záběhlice

„Sale of the apartment went really well – we were happy. I appreciate the service provided to clients – professionalism, language skills, pricing and negotiation skills with the final selling price. The overall service, including the preparation of contracts, the land registry dealing, etc. was without any problems. I wish you good luck with future business. Sincerely, Michal Řezníček"" "

michal-reznicek
Michal Řezníček
Sale of apartment 3+kk, PO, U Uranie St., Prague 7 – Holešovice

„Selling a real estate can be a long and demanding affair, but if you work with an estate agent like Aleš, you don’t have to worry at all. Aleš took care of everything from start to finish and we were pleasantly surprised how smoothly everything went. I highly appreciate his professional and proactive attitude, he always provided us with truthful, undistorted and helpful information. If I needed to sell another property in the future, I would definitely ask Ales again."" "

jana-jurankova
Jana Juránková
Sale of apartment 3+kk, PO, Na Zlaté St., Prague 5 - Stodůlky

„We sold the apartment through Mr. Huk in a very short period of time. I highly appreciate and praise the professional and straight forward approach to actions on his part and on behalf of his entire office. He met our requirements very well and the agreed procedure was 100% respected. Should I recommend someone to sell real estate, then definitely Mr. Huk's office, that performs the most perfect job under the leadership of Mr. Huk!!!“ "

radim-spejra
Radim Špejra
Sale of flat 3+kk, PO, Klecany

„Hello. I would like to praise Mr. Aleš Huk for selling my 3+1 flat. The job was done on very high professional level. He is polite, willing to help. I can happily recommend. Thank you very much“ "

vladimira-jergonova
Vlastimila Jergonová
Sale of flat 3+1, CP, Bojasova St., Prague 8 – Kobylisy

„I would like to thank Mr. Aleš Huk for his professional approach, helpfulness and especially willingness to solve the sale of our apartment and then buy a new one. Thanks to his sensitive attitude and willingness to help, it all went very well. I recommended service provided by RE / MAX Reality Plus + to my family and friends. Once again, thank you and I wish you many successes both in your work and in your personal life."" "

lenka-jenickova
Lenka Jeníčková
Sale of flat 2+1, PO, V Zálomu St., Prague 4 – Nusle

„We would like to thank Mr. Ales Huk and his team for help in selling our apartment in Prague. We were very happy with the negotiations and services of the real estate office and we recommend it to everyone else. If we are going to have another opportunity in the future, we will definitely turn to them again. We wish the whole team many more satisfied clients.“ "

romana-yang
Romana Yang
Sale of flat 3+kk, PO, Prague 8 – Kobylisy

„We would like to thank Mr. Aleš Huk for his very professional and at the same time human approach when selling our apartment. We addressed Mr. Huk on recommendation of our friend. Throughout the sale, he informed us, he explained everything and was always in touch if there was any change ...there was never problem with getting through to him and discus and discrepancies. We thank Mr. Huk and wish him many satisfied clients. Mr. Huk is a real estate agent – right in his place, he does the work very consciously and reliably. We will recommend Mr Huk to friends and acquaintances as our friend did to us and we look forward to further cooperation. We were overwhelmed not only with speed and professionalism, but also with negotiation of selling price. I wish him a lot of good deals and satisfied clients like us.“ "

manzele-boskovic
manželé Boškovič
Sale of flat 2+kk, PO, Prague 5 – Jinonice

„In the real estate world, I will not turn to anyone else but to you and I will always recommend you. You are professional and a charmer – what a wonderful combination. For me top 1 real estate agent in Central Europe"" "

Rastislav Klembara
Sale of flat 4+1, Gercenova St., Prague 10 – Hostivař and sale of flat 2+kk, Marie Cibulková St., Prague 4 – Pankrác

„Touto cestou Vám chceme poděkovat za prodej našeho bytu v Jeseniově ulici na Praze 3. Byli jsme včas a dostatečně informováni o krocích, které jsou nutné při prodeji bytu. Rovněž jsme byli mile překvapeni, že jsme s prodejem neměli žádné starosti, o kterých jsme se domnívali, že nás neminou. Pokud se někdy rozhodneme prodat náš současný byt, oslovíme jistě zase Vaší realitní kancelář.“ "

manželé Šulcovi
Sale of flat 2+1, PO, Jeseniova St., Prague 3 – Žižkov

„Vážený pane Huku, chtěli bychom Vám touto cestou poděkovat za profesionální a přátelský přístup při koupě bytu v Praze 7, Osadní ulici. Vhodný byt jsme hledali poměrně dlouho, nabízené nemovitosti i úroveň služeb některých realitních kanceláří nás nepřesvědčily. Váš přístup od prvního jednání až po předání klíčů od bytu však byl bezchybný. Na nové adrese jsme velmi spokojeni a proto ještě jednou díky za spolupráci. Ať se Vám daří.“

manželé Votrubovi
Sale of flat, 2+1, CP, Osadní St., Prague 7 – Holešovice

„Tímto bych Vám ráda poděkovala za služby Vaší realitní kanceláře. Veškeré starosti s koupí bytu se pro mne staly radostí, a to včetně výsledku samotného. Pokud budu někdy opět potřebovat najít nové bydlení, resp. prodat to současné, velmi ráda Vás opět oslovím.“

Helena Wudyová
Purchase of flat, PO, Prague 3 - Vinohrady

„Touto cestou bych Vám rád poděkoval za úspěšný prodej našeho bytu v Osadní ulici na Praze 7. Byl jsem včas a dostatečně informován o krocích, které jsou nutné při prodeji bytu, a byl jsem mile překvapen tím, že jste se postarali i o přepis na PRE a Pražské plynárenské. Pokud se někdy v budoucnu rozhodnu prodat náš současný byt, s největší pravděpodobností oslovíme opět Vaší realitní kancelář.“

Martin Vařbuchta
Sale of flat, PO, Osadní St., Prague 7 – Holešovice

„Vážený pane Huku, chtěl bych Vám touto cestou poděkovat za Vaši vysoce profesionální práci ve věci prodeje bytu. Zvláště oceňuji podíl Vaší smluvní advokátní kanceláře na vypracování a kontrole smluvních dokumentů kupní smlouvy, smlouvy o správě kupní smlouvy i návrh na vklad do KN. Vámi zajištěné převody médií na nového vlastníka také nebývají standardní součástí práce realitní kanceláře. Vím, že s nemovitostmi je vždy spojeno více starostí, ale díky profesionálnímu přístupu Plus+ jsem mohl být klidný. Reality Plus+ doporučím i mým známým.“

Pavel Choc
Sale of flat, PO, Prague

Team H2 Reality+ pan Aleš Huk a pan Martin Hušpauer jsou opravdu zkušení makléři, kteří nejenom velmi profesionálně inzerovali naší nemovitost, ale také jí dokázali velmi rychle prodat v naší cenové představě. Profesionalita, lidský přístup a naprostá souhra mezi kupujícím a prodejcem = H2 Reality+. Tímto naše rodina děkuje a určitě doporučujeme! Michal, Daniela a Tobias Riedl

81994843_100637888145560_8301349975535648768_n
Michal Riedl
Family house for sale, Holubice

Naprostá spokojenost s panem Hukem. Při prodeji bytu jsem mu dala plnou důvěru a prohlídek jsem se osobně neúčastnila. Přesto jsem měla vždy všechny informace, včetně plánu prohlídek na dalších několik dní. Pan Huk našel skvělého zájemce. Administrativní kolečko také bylo naprosto bez problémů. Velmi oceňuji přítomnost pana notáře přímo v kanceláři H2 Reality. Vše proběhlo hladce, včetně závěrečného kroku - předání bytu. Pan Huk se postaral i o převod energií na nového majitele, takže jsem opět měla o starost méně. Vřele doporučuji. Moc se mi líbil přístup, informovanost, profesionalita i velmi příjemné vystupování.

1174887_223133024509771_262611723_n
Eva Veselá
Flat for sale, 3+kk, PO, st. Lužická, Vinohrady

Jsem ráda, že mi při koupi bytu asistoval právě pan Aleš Huk, zejména oceňuji vstřícné jednání a celkově příjemnou a rychlou komunikaci. Když jsem potřebovala podrobnější informace k bytu, pan Huk mi je obratem zjistil, a vždy byl k dispozici v případě jakýchkoli dotazů. Doufám, že ještě dlouho nebudu muset řešit bydlení, ale pokud ano, ráda se obrátím opět na pana Huka a jeho realitní kancelář.

Eva Tinková
New buyer of flat 2+kk, PO, st. Schnirchova, Prague 7 - Holešovice

Having Ales taking care of selling my apartment in Prague 7 made things much easy and faster for me. The level of expertise, advice and professionalism is simply outstanding. Even when things got a bit complicated with the banks Ales managed to get involved and facilitate the process. I would definitely recommend Ales if you have a property to sell/buy in Prague (and do not speak Czech).

Cedric
Cedric Manin
Flat for sale, 2+kk, PO, ul. Korunovační, Prague 7 - Letná, very close to Stromovka Park

Thank you Mr. Huk for professional services in the sale of non-standard real estate. For excellent preparation of documents for the presentation of real estate, for patience with all family members and for professional implementation of the entire process of selling real estate, including all legal and administrative acts. Thank you!

Andrea Brunclíková
Eva Polášková
House for sale, Pakoměřická st, Prague 9 - Kobylisy

Contact

Aleš Huk

Tel.: +420 725 293 494
E-mail: ales.huk@ahreality.cz

Office address

ALEŠ HUK & realitní tým
Dělnická 213/12
Praha 7 – Holešovice
170 00

 

Aleš Huk & realitní tým - logo